Sokólska Grupa Strzelecka

Forum Sokólskiej Grupy Strzeleckiej


#1 2011-10-17 20:27:21

 Ninja

Administrator

Skąd: Sokółka
Zarejestrowany: 2011-10-16
Posty: 57
Punktów :   

Smok

Smok
http://www.opisybroni.republika.pl/Smok.jpg
Zdjęcie pochodzi z książki Zbigniewa Gwoździa i Piotra Zarzyckiego "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej"

Smok to polski samopowtarzalny pistolet kieszonkowy skonstruowany na podstawie niemieckiego samopowtarzalnego pistoletu kieszonkowego Liliput. Pistolet Liliput (sprzedawany w Polsce pod nazwą Orzeł) to odmiana samopowtarzalnego pistoletu kieszonkowego Cyka skonstruowanego przez Alfreda Menza i Franca Karpińskiego. Liliput zasilany był nabojem 6,35x15,5mm (.25 ACP), natomiast Cyka dostosowany był do naboju 4,25x10mm. Produkcję pistoletu Smok rozpoczęto pod koniec lat 20-tych w gnieźnieńskim zakładzie Stanisława Nakulskiego, zakład ten zajmował się wcześniej wytwarzaniem urządzeń do uboju zwierząt. Smok działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Zastosowano zamek odkryty od góry, tak więc jeśli zamek znajduje się w przednim położeniu, na lufę nachodzą jedynie jego ramiona. Ramiona zamka nie są połączone od góry mostkiem. Po obu stronach w tylnej części zamka znajdują się nacięcia ułatwiające przeładowanie. Po lewej stronie zamka umieszczono napis "Smok", natomiast po prawej stronie zamka znajduje się napis "S. Nakulski 6,35 Fabr. broni Gniezno". Pistolet wyposażony jest w mechanizm spustowy bez samonapinania (SA) oraz bezkurkowy mechanizm uderzeniowy ze sprężyną uderzeniową działającą bezpośrednio na iglicę. Broń posiada skrzydełkowy bezpiecznik nastawny, skrzydełko bezpiecznika znajduje się z lewej strony szkieletu za okładziną chwytu pistoletowego. Zastosowano lufę na stałe połączoną ze szkieletem. Smok zasilany jest niezbyt silnym nabojem 6,35x15,5mm (spotykane są nawet silniejsze naboje bocznego zapłonu np. .22 WMR). Zasilanie odbywa się z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 6 naboi, pudełko magazynka pozbawione jest otworów do kontrolowania stanu załadowania magazynka. Magazynek znajduje się w chwycie pistoletowym, przycisk zatrzasku magazynka umieszczono na dole chwytu pistoletowego za magazynkiem. Po obu stronach chwytu pistoletowego umieszczone są okładziny wykonane z tworzywa sztucznego, na obu okładzinach znajduje się napis "Smok". Ogółem wyprodukowano około 2000 egzemplarzy pistoletu Smok.



Grom
http://www.fotydostrony.yoyo.pl/Grom.jpg
Zdjęcie pochodzi z książki Zbigniewa Gwoździa i Piotra Zarzyckiego "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej"

Grom to polski samopowtarzalny pistolet alarmowy skonstruowany na podstawie samopowtarzalnego pistoletu kieszonkowego Smok. Grom działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Jeśli zamek znajduje się w przednim położeniu jego ramiona nachodzą na lufę. Zastosowano zamek odkryty od góry, ramiona zamka nie są połączone mostkiem. Po obu stronach w tylnej części zamka znajdują się nacięcia ułatwiające przeładowanie. Grom posiada mechanizm spustowy bez samonapinania (SA) oraz bezkurkowy mechanizm uderzeniowy ze sprężyną uderzeniową działającą bezpośrednio na iglicę. Pistolet wyposażony jest w skrzydełkowy bezpiecznik nastawny ze skrzydełkiem umieszczonym z lewej strony szkieletu za okładziną chwytu pistoletowego. Zastosowano lufę na stałe przymocowaną do szkieletu, lufa wznosi się do góry, dlatego też wylot lufy znajduje się w górnej części broni pomiędzy ramionami zamka. Z przodu pistoletu umieszczono otwór imitujący wylot lufy. Broń zasilana jest nabojem 6,35x15,5mm z papierowym pociskiem wypełnionym prochem bezdymnym. Pistolet nie może być zasilany nabojem 6,35x15,5mm ze "zwykłym" pociskiem, dlatego też po lewej stronie zamka umieszczono napis "Tylko do nabojów postrachowych kal. 6,35 Straszak Grom". Zasilanie odbywa się z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 5 naboi, pudełko magazynka wyposażone jest w 5 otworów umożliwiających kontrolowanie stanu załadowania magazynka. Magazynek znajduje się w chwycie pistoletowym, przycisk zatrzasku magazynka umieszczono na dole chwytu pistoletowego za magazynkiem. Po obu stronach chwytu umieszczone są okładziny wykonane z tworzywa sztucznego.



http://www.fotydostrony.yoyo.pl/Smok%20Rozlozony.jpg
Smok rozłożony częściowo. Zdjęcie pochodzi z książki Zbigniewa Gwoździa i Piotra Zarzyckiego "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej"

http://www.fotydostrony.yoyo.pl/Grom%20Rozlozony.jpg
Grom rozłożony częściowo. Zdjęcie pochodzi z książki Zbigniewa Gwoździa i Piotra Zarzyckiego "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej"

http://www.fotydostrony.yoyo.pl/Smok%20Vis.jpg
U góry pistolet Vis, na dole pistolet kieszonkowy Smok

http://www.fotydostrony.yoyo.pl/Orzel.jpg
Samopowtarzalny pistolet kieszonkowy Orzeł, jest to broń na podstawie której skonstruowany został pistolet kieszonkowy Smok. Zdjęcie pochodzi z książki Zbigniewa Gwoździa i Piotra Zarzyckiego "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ktk2010.pun.pl www.grabskiego.pun.pl www.metin2prywatnie.pun.pl www.eragon-dziedzictwo.pun.pl www.kkw29.pun.pl